Úvod pre basgitaristu. Na basgitare sú naladené štyri struny, od štvrtej po prvú (najhrubšiu po najtenšiu) strunu, E, A, D a G. Na ladenie basy s gitaristom je najjednoduchšie začať ladením vašu G strunu za zvuku gitaristu hrajúceho na G (tretí pražec) na šiestej strune (nízke E). Notový záznam pre basy je vždy napísaný o oktávu vyššie ako skutočný zvuk. Tento systém bol spustený s cieľom zjednodušiť čítanie basových tónov. Pravdepodobne najlepší spôsob, ako začať hrať, je pracovať na hrubých mierkach.

Návod pre basgitaristov

Hranie stupníc nielenže dodá vašim prstom väčšiu silu, ale tiež vám poskytne dobrú predstavu o tom, aké tóny môžete hrať na akých klávesách. Jedna vec, na ktorú by ste sa mali sústrediť na začiatku hry na basu, je technika pravej ruky (pre pravákov). Príliš veľa začínajúcich basistov má tendenciu vyberať struny palcom.

Ak plánujete používať prsty, mali by ste teraz začať striedaním ukazováka a prostredníka (pravá ruka), či už budete hrať stupnice alebo kompozície. Ak teraz použijete prvé dva prsty pravej ruky, odstránite problém neskoršej zmeny z palca na túto techniku. Striedaním týchto dvoch prstov získate vyššiu efektivitu a vyššiu rýchlosť. Ak plánujete použiť trsátko na basu, mali by ste teraz začať striedaním brnkacích ťahov hore-dole, na rozdiel od jednosmerného trsátka. Neskôr budete mať možnosť použiť zdvihy úplne dole alebo všetky zdvihy hore, ale z dlhodobého hľadiska je jednoduchšie najprv sa naučiť striedavý zdvih hore-dole, kým sa chytíte na „celodol“. mŕtvica zvyk. Stupnica A dur obsahuje tóny: A, B, C #, D, E, F#, G # a znova A.

Vzor prstokladu pre durové stupnice je v rozsahu štyroch pražcov. Ak chcete hrať durovú stupnicu v ľubovoľnej tónine, jednoducho nájdite notu (toniku) s rovnakým názvom ako tónina zvolená na spodnej E (štvrtej) strune basu a začnite odtiaľ, pomocou nasledujúceho štvorpražcového rozsahu: 2 4; presunúť sa na reťazec A, 1, 2, 4,; prejdite na strunu D, 1, 3 a 4.
Vzor prstokladu pre durové stupnice
Tento vzor môžete vidieť v stupnici A dur alebo ak by ste napríklad chceli hrať stupnicu D dur, najskôr by ste našli Don basovú strunu s nízkou E. Si nee Don štvrtá struna sa vyskytuje na desiatom pražci, najprv by ste túto pozíciu stlačili. Potom by ste sa posunuli o dva pražce nahor (12. pražec) pre druhý tón tejto stupnice.

Potom by ste sa presunuli k strune A a stlačili tretiu strunu na deviatom pražci, potom desiaty pražec, 12. atď. Základným bodom je nasledovať vzor na Obr. 2. Nasleduje prehadzovanie basov, vzor, ​​ktorý funguje pre mnoho rôznych typov blues. Ak máte po ruke gitaristu, nechajte ho hrať na gitarovom parte, zatiaľ čo vy prechádzate basovým partom, aby ste si mohli urobiť predstavu, aký je pocit z hry na basu. Nasledujúce rytmické usporiadanie je napísané v tabuľkách a štandardnom “basovom kľúči” notácie pre bas.

V systéme tabulature štyri čiary predstavujú struny basy, spodná línia je nízka struna E a horná línia predstavuje strunu G. Čísla umiestnené na čiarach predstavujú pražce, na ktorých by ste mali stláčať struny ľavou rukou (pre pravákov). Užite si to!

Prevažná väčšina ľudí, ktorí vlastnia elektrické basgitary, nikdy vážne neštuduje tento nástroj s učiteľom. Napriek tomu sa väčšina basistov chce zdokonaľovať a veľký počet si kupuje učebnice metód a pokúša sa učiť sám seba. Typický stredoškolák, ktorý hrá na basu, môže chcieť ísť na hudobnú vysokú školu. Prvou prekážkou, s ktorou sa stretáva, je, že väčšina vysokých škôl vám neumožňuje vyhlásiť sa za špecialistu na elektrickú basgitaru. Často nemajú učiteľa elektrobasu a keďže je tento nástroj taký nový, nemajú vymyslené učebné osnovy.
Som najlepší basgitarista na svete

Legenda hovorí, že keď sa basgitarista Jaco Pastorius prvýkrát stretol s klávesákom Weather Report Joeom Zawinulom, povedal naveky známy úvod: „Volám sa Jaco Pastorius,“ povedal. “Som najlepší basgitarista na svete.”

Tým chcem povedať, že nemajú program rôznych skladieb, ktoré by sa mali hrať v mnohých fázach vášho vývoja. Existuje niekoľko alternatív, ako sa dostať do školy, aj keď sa nezaoberáte elektrickou basou. Jedným z nich je stať sa odborom teórie alebo kompozície. Ďalším je, aby sa ujali sláčikovej basy, ktorá má veľa spoločného s elektrickým. Svet sláčikových basov je však úplne odlišný, pokiaľ ide o typy hudby, od ktorých sa očakáva, že budete ovládať na vysokej škole. Napríklad štýly funk, soul a popping sú veľmi vzdialené od typických vysokoškolských osnov. V posledných rokoch sa objavilo niekoľko škôl s otvoreným zmýšľaním, ktoré otvorili svoje brány elektrickým basgitaristom.

Zastavte ruskú propagandu na Slovensku


Elektrobicykel ADO A20 XE

Elektrobicykel ADO A20 XE