Ako vybrať basgitaru. Keď si chce niekto kúpiť gitaru, ešte predtým, ako pôjde do obchodu s hudobninami, mal by sa najprv rozhodnúť, na čo ju chce: naučiť sa hrať, robiť štúdiové práce alebo vystupovať. Ak sa človek práve začína učiť basgitaru, mal by si zaobstarať basu, na ktorej sa dá hrať jednoducho, priamočiary nástroj s ovládačom hlasitosti, nič príliš ďaleko. Ako vybrať elektrickú basgitaru, nám napíše Stanley Clarke.

Ako si vybrať elektrickú basgitaru

Nástroj by mal byť tiež esteticky príjemný; malo by to vyzerať dosť dobre, takže keď to uvidíte, chcete si to zahrať. Všetci sa dostávame do prepadov a pre začiatočníkov sú často smrteľné, ak po niekoľkých mesiacoch cvičenia, ak veci nejdú správne, môžu skončiť. Ale tým, že máte basy, ktoré dobre vyzerajú a sú na dotyk, môže to začiatočníka povzbudiť, aby pokračoval. Pokiaľ ide o štúdiového hudobníka, verím, že človek by si mal buď kúpiť nástroj na mieru, alebo si kúpiť množstvo rôznych basov.

Všetky majú svoj vlastný zvuk a mali by rôzne aplikácie v závislosti od konkrétneho koncertu. Je však pravda, že veľa hudobníkov má úspešnú kariéru len s jednou alebo dvoma kvalitnými, všestrannými, továrenskými basmi.

Na vystupovanie si šikovný basgitarista zvyčajne kupuje nástroj, ktorý je veľmi silný a je všestranný. Ja sám často obetujem trochu hudobnej zložitosti a rýchlosti, aby som mohol ovládať ovládanie a využívať rôzne zvukové možnosti, ktoré elektronika nástroja môže poskytnúť. Uprednostňujem jednoduché basy, ale mám rád aj tie, ktoré majú dodatočný gombík alebo prepínač mimo fázu – to robí veci zaujímavejšie. Okrem toho všetkého hľadám veľmi ľahký nástroj.

Myslím si, že väčšina basgitár vyrobených dnes je príliš ťažká. Keď sa pozriete na spôsob, akým dnes hrajú ľudia, ktorých mám rád Alfonsa Johnsona, Jaca Pastoriusa, Chrisa Squirea a ďalších, potrebujú basgitaru, ktorá nielen dobre vyzerá, ale keďže sa na pódiu viac pohybujú a nielen sedia vedľa zosilňovača. odtrhnutie – tiež také, ktoré je ľahké a ľahko sa s nimi pohybuje. Cena, ktorú môže beg inside očakávať, že zaplatí za dobrú novú basgitaru, sa pohybuje medzi 500 a 1 000 dolármi.

Väčšina z nich je sériovo vyrábaná a je vyrobená z obyčajného dreva – bez ohľadu na to, aký strom sa v tom čase zdá byÅ¥, vyrežú a použijú. Ale na nástroj vyrobený na mieru často používajú kučeravý javor alebo exotické dreviny, ktoré sú dobré. Na mnohých sluÅ¡ných basoch sú aj krky alebo časti vyrobené z hliníka a syntetiky, no ja preferujem drevo na krk a telo.

Čo sa týka kúpy použitej basy, mám pocit, že niektoré firmy nevyrábajú basy, ktoré znejú tak dobre ako tie, ktoré vyrábali pred 10 či 15 rokmi.

Kvalita dreva u starších modelov je často lepšia, krky sa zdajú lepšie spracované a už len spôsob poskladania nástroja je u starších basov lepší ako u novších.

Nové basy majú tendenciu cítiť sa veľmi podobne, ako keby boli vyrobené v železiarstve; staršie nástroje boli vyrobené s väčšou láskou, ak viete, čo tým myslím. Hoci boli vyrobené v továrni, myslím si, že majú nádych ručne vyrábaných gitár.

Akonáhle sa dostanete do obchodu, nevenujte predavačom príliÅ¡ veľkú pozornosÅ¥. ÄŒasto to myslia dobre, ale väčšinou nevedia, čo sa deje. Stačí povedaÅ¥: “ÄŽakujem za pomoc; teraz mi prosím ukážte, kde máte basy.” Zoberte si so sebou aj niekoho, kto sa v basoch vyzná – možno dokáže odhaliÅ¥ veľa vecí, o ktorých by ste ako začiatočník nevedeli nič.

Napríklad, nebojte sa kúpiť nástroj jednoducho preto, že vyzerá prasknutý, pretože môže ísť len o hotovú prasklinu (chyba, ktorá vám pomôže vyjednať nižšiu cenu), nie o prasklinu na samotnom dreve. Zaklopte na drevo, aby ste počuli, či je pevné. Niekedy môže drevo prasknúť zvnútra a navonok sa javiť ako v poriadku, pretože povrchová úprava, ktorú dnes mnohé spoločnosti používajú na svoje nástroje, prasklinu buď zakryje, alebo ju utesní, prípadne oboje. Ak sú basy prasknuté, pravdepodobne budete počuť skreslený zvuk, akýsi tenký a plochý. Ale často je to jemná vec, ktorú dokáže odhaliť iba niekto, kto má skúsenosti s nástrojmi. Niektoré veci, ktoré môžete urobiť pred kúpou basgitary, sú zapojenie nástroja do zosilňovača a kontrola brumu.

Veľa nástrojov, lacných aj nie tak lacných, má neskutočný hukot. Takže otočte hlasitosť nástroja na maximum, so zosilňovačom nastaveným v strede alebo vyššie, a počúvajte: Ak hučí, vyhnite sa tomu; alebo ak sa vám nástroj naozaj páči, požiadajte opravára, aby ho skontroloval a povedal vám, koľko to bude stáť odstránenie hluku. Nechajte ich opraviť pred kúpou. Tiež sa uistite, že ladičky fungujú správne – mali by sa otáčať hladko a rovnomerne. Mali by ste tiež skontrolovať problémy s intonáciou, ale to je opäť najlepšie nechať na niekoho, kto pozná jemné detaily nástroja. Mali by ste sa teda snažiť kúpiť si tie najlepšie možné basy za peniaze, ktoré si môžete dovoliť minúť.

A veľa nakupujte; nekupuj prvú vec, ktorú uvidíš. Nakoniec to môže byť ten, ktorý si kúpite, ale pred konečným rozhodnutím si dajte šancu preskúmať rôzne nástroje.

Stanley Clarke, ako vybrať!


Elektrobicykel ADO A20 XE

Elektrobicykel ADO A20 XE